İkinci Abdülhamid Han’ın Hayatı

rsm.jpg


Saltanatı: 1876-1908

Babası: Abdülmecid Hân
Validesi: Tîr-i Müjgân Sultân
Doğumu: 21 Eylül 1842
Vefatı: 10 Şubat 1918

Çok iyi bir tahsil görerek Din ilimlerini ve Fransızcayı mükemmel bir şekilde öğrendi. Amcası Abdülâziz Han onu Mısır ve Avrupa seyahatlerinde yanında götürdü. Abdülâziz Han’ı Tahttan indirip Şehid ettiren, böylece Osmanlı Devleti’nde idareyi ele geçirin batı kuklası bazı Paşalar, V. Murad’ın şuurunun bozulması üzerine, devlet işlerine karışmaması ve yalnız millet meclisinin çıkaracağı kanunlara göre hareket etmesi şartıyla, Abdülhamid Han’ı Sultan ilan ettiler.

Tahta çıktığında Osmanlı Devleti tam bir bunalımın eşiğindeydi. Karadağ ve Sırbistan’da Savaş aleyhimize dönmüş, Bosna – Hersek ve Girit’te ayaklanmalar çıkmış, mali kriz son haddine varmıştı. Bu arada sadrazam Mithat Paşa ve arkadaşlarının isteği üzerine 23 Aralık 1876’da Birinci Meşrutiyet ilan edildi. Ancak Gayri Müslim’lerin dahi yer aldığı Meclis-i Mebûsan’ın ilk işi Rusya’ya Harp ilanı oldu. 93 Harbi diye tarihe geçen bu savaş, Osmanlı Devleti için tam bir Felâket getirdi. Ruslar İstanbul önlerine kadar geldi. Bir milyondan fazla Türk, Bulgaristan’dan İstanbul’a Hicret etti. Mütareke isteyen Sultan Abdülhamid Han, ilk iş olarak Devleti parçalanma ve yok olma yoluna doğru götüren Meclis-i Mebûsan’ı kapattı (13 Şubat 1878) ve Devlet idaresini eline aldı. Ayastefanos Antlaşması ile Osmanlı Devleti Makedonya, Batı Trakya, Kırklareli, Kars, Ardahan ve Batum’u kaybediyordu. Ancak İngiltere ile anlaşan Abdülhamid Han, Kıbrıs’ın idaresini onlara bırakmak şartıyla, yeniden topladığı Berlin Konferansı’nda kaybedilen toprakların bir kısmına sahip oldu.

Abdülhamid Han büyük meseleler karşısında bunalan Osmanlı Devleti’ni bundan sonra dahiyane bir siyaset, adalet ve fevkalade bir kudretle yönetti. Düyun-u Umumiye idaresini kurarak iki yüz elli iki milyon tutan Devlet borçlarını yüz altı milyona indirdi. Memlekette büyük bir imar faaliyeti ile eğitim ve öğretim seferberliği başlattı. Çoğu şahsî parasından olmak üzere Cami, Mescit, Mektep, Medrese, Hastane, Çeşme, Köprü vs. gibi toplam 1552 eser yaptırdı. Ülkenin dört bir yanını Demiryolu ile döşedi. Yunanlıların Girit’te isyan çıkarıp, Türkler arasında toplu Katliamlar yaptırmaya başlamaları üzerine, Yunanistan’a Harp ilan etti. Alman kurmaylarının altı ayda geçilemez dedikleri Termopil geçidini 24 saatte aşan Osmanlı Ordusu, Atina önüne vardı. Yunanistan’ın tamamen Osmanlı eline geçeceğini anlayan Avrupalı Devletler, Sulha Zorladılar ve bunda Muvaffak oldular.

Yahudilerin Filistin’de bir Cumhuriyet kurma teşebbüslerinin karşısına çıktı. Onların Osmanlı borçlarını bütünüyle silelim tekliflerini reddetti. Bu toprakların kanla alındığını, asla terk edilemeyeceğini sert bir dille bildirdi. Filistin topraklarının Yahudilere satılmaması için gerekli tedbirleri aldı. Doğu Anadolu’da Ermeni hareketlerine karşılık Hamidiye alaylarını kurdu ve bölgede asayişi temin ile Osmanlı hakimiyetini pekiştirdi.

Sultan Abdülhamid Han’ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti’ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını gören bütün iç ve dış düşmanlar bu Türk hakanına karşı cephe aldılar. Bir taraftan Sultan’ı gözden düşürmek üzere her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, diğer taraftan suikastlar tertip ettiler. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın “Le Sultan Rouge = Kızıl Sultan” şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alan bazı gafiller, Ansiklopedilere bunları yazarak Genç Nesilleri aldattılar.

II. Abdülhamid Han’ın Güzel Ahlakı, Dine olan bağlılığı, Edep ve Hayası’nın Derecesi, Akıl, İlim ve Adaleti’nin çokluğu, Milleti için Gece – gündüz çalışması, Düşmanlarına bile iyilik yapması, ciltler dolusu eserlerle anlatılmaktadır. Onun tahttan indirilmesinin üzerinden 10 Yıl geçmeden İmparatorluğun Dörtte Üçünün elden çıkması, Memleketi 33 Yıl nasıl idare ettiğine en açık delildir. Yine Abdülhamid Han’ın Tahttan indirilmesiyle beraber Kan Gölü haline çevrilen Ortadoğu’da hala Huzur tesis edilememiş olup, Arap alemi siyonizmin oyuncağı haline gelmiştir.

Vaktiyle İttihat ve Terakki fırkasının içinde Abdülhamid Han’a Düşmanlık eden Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif Pişmanlıklarını aşağıdaki şiir ile dile getirmişlerdir.

Tarihler adını andığı zaman,
Sana hak verecek hey Koca Sultan,
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyasî Padişahına.
(Rıza Tevfik)

Padişahım gelmemişken ya da biz,
İşte geldik senden istimdada biz,
Öldürürler başlasak feryada biz,
Hasret olduk eski istibdada biz.
(Süleyman Nazif)


Necif Fazıl Kısakürek gözünden İkinci Abdülhamid:

II. Abdülhamid, Türk’ün özünün ve temel varlığının, hakkı gasp edilmiş, mağdur kurtarıcısıdır. Abdülhamid, Tanzimat sonrasındaki Batı’ya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir. Abdülhamid’i anlamak sayesinde yüzlerdeki maskeler düşecek ve onu bir anahtar gibi kullanarak bizi bu karanlık ve şahsiyetsiz ortama getirenlerin içyüzleri ortaya dökülecektir.

Abdülhamid hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağızdır. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamid. Bu yorumların yalanını ayıklayıp onun üzerine bina ettiği yapıyı yeniden ayakları üzerine oturttuğumuzda hakikat ayan beyan ortaya çıkacaktır.
 

Sipahi

New member
Katılım
24 Ağu 2020
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
58
Rabbim ondan razı olsun gani gani rahmet eylesin,cennet mekaan inşallah.
 

Albayrak

New member
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
37
Rabbim Abdulhamithan sultanimiz ve onla birlikte mucadele eden herkesten razi olsun biz odonemi gormefik ama Cumhurbasjanimiz reisimiz Sayin Recep Tayyip Erdogana sahip cikacagiz Iskamimizi ve Ulkemizi ezdirmeyecegiz Allahin izniyle
 

AbdllhMhmd

New member
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
33
Rabbim şefaatlerine nail eylesin ve onlara layık torunlar olmayı nasip etsin
 

AbdllhMhmd

New member
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
33
Selamün aleyküm hayırlı olsun mobil uygulama olarak tasarlanma düşüncesi var mı
 

admin

Kurucu
Yönetici
Katılım
16 Tem 2020
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
18
Selamün aleyküm hayırlı olsun mobil uygulama olarak tasarlanma düşüncesi var mı
Aleyküm selam,

Site şu anda mobil uyumlu hazır bir scripttir. Bu scriptle uyumlu ancak özel bir uygulama yazdırmak gerekir. Ne yazık ki bunlar kolay şeyler değil, ileride nasip olur inşallah.

İlginize teşekkürler.
 

Esger

New member
Katılım
25 Eyl 2020
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
25
Allah halifemiz Abdülhamit hana rahmet eylesin ümmetin başında halife olmayınca çok kötü oluyor Allah hilafeti berkarar etsin amin.
 
Üst Alt